Započela javna rasprava o Strategiji energetskog razvitka RH

10.11.2008. 14:37

Zagreb (MINGORP) - Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar gospodarstva, rada i poduzetništva Damir Polančec predstavio je 10.studenoga 2008. Strategiju energetskog razvitka Republike Hrvatske, čime je  započela  javna rasprava o ovom važnom dokumentu.

Nazočne je pozdravio i Yuri Afanasiev, stalni predstavnik Programa Ujedinjenih naroda za razvoj u Hrvatskoj.

Inače Strategija energetskog razvitka temeljni je akt iz Zakona o energiji, kojim se dugoročno sagledava potreba i usmjerava način razvitka energetskog sektora, odnosno kojim se utvrđuje energetska politika i planira energetski razvitak Republike Hrvatske. Strategiju donosi Hrvatski sabor na prijedlog Vlade Republike Hrvatske za razdoblje od deset godina, a na temelju usvojenih strateških opredjeljenja Vlada će donijeti Program provedbe strategije za četverogodišnje razdoblje.

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u suradnji s Programom Ujedinjenih naroda za razvitak početkom godine pokrenulo je projekt Prilagodbe i nadogradnje Strategije energetskog razvitka Republike Hrvatske. Na temelju javnog natječaja, izrada projekta povjerena je domaćem konzorciju koji je pod vodstvom Instituta za energetiku i zaštitu okoliša EKONERG okupio eminentne stručnjake iz različitih područja.

Strategija je nastajala na tragu promišljanja energetskog sektora u Europskoj uniji. Kako Europska unija ima postavljene ciljeve do 2020. godine nova Strategija razmatra upravo ovaj period, ali se osvrće i na 2030. godinu.

Nova Energetska strategija ima zadaću usmjeriti aktivnosti prema zadovoljenju potreba za energijom u Republici Hrvatskoj sukladno načelima sigurne i pouzdane opskrbe, održivosti energetskog razvitka i općeg razvitka Republike Hrvatske te u tom svjetlu i konkurentnosti energetskog sustava. Zadaća Strategije je prepoznati energetske potencijale, ograničenja, procijeniti trendove i strukturu potrošnje, te ponuditi moguće razvojne opcije.

Zelena knjiga ( koja je nacrt prijedloga Strategije ) na temelju koje će se pokrenuti javna rasprava predložit će tri moguće opcije razvitka elektroenergetskog sustava, te će istaći potrebu proizvodnje transformiranih oblika energije iz izvora i na način koji će osigurati održivi razvitak i zadovoljiti rastuće potrebe do isteka perioda koji Strategija obuhvaća. Za razliku od Strategije iz 2002. prvi put će se pojedini vidovi primarne energije staviti u međuovisnost, a promatra se i njihov financijski i ekološki učinak. Dakle, razmatraju se sve opcije u realnim uvjetima prema porastu potreba što obuhvaća i izlaz postojećih elektrana iz pogona te vrijeme potrebno za planiranje, izgradnju i puštanje u pogon novih proizvodnih i transportnih kapaciteta.

Zelena knjiga na engleskom i hrvatskom jeziku te ostale informacije o radu na projektu mogu se naći i na internetskim adresama www.energetska-strategija.hr i na  www.mingorp.hr.

Građani gospodarski subjekti, stručna javnost/strukovne udruge, političke stranke, sindikati, tijela lokalne (regionalne) samouprave, te nevladine udruge mogu kontaktirati preko navedenih internetskih adresa gdje će biti otvoren web-forum, ili pisanim putem na adresu Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, Ulica grada Vukovara 78 10000 Zagreb, te dostaviti  svoja pitanja, prijedloge ili očitovanja.

Stručno povjerenstvo Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva će razmotriti sva pristigla mišljenja i očitovanja, a cijela javna rasprava će po završetku biti transparentno prezentirana. Nakon javne rasprave Stručno povjerenstvo predložiti će tekst Bijele knjige (prijedlog Energetske strategije) koja će se uputiti u proceduru Vlade Republike Hrvatske na usvajanje Hrvatskom saboru.

Dodaci:

EnStrat - Nacrt zelena knjiga

EnStrat - Prezentacija Westin