Odjeci Davosa – Jače klimatske aktivnosti u 2018. godini

29.01.2018. 22:03

Ekologija je na „Svjetskom ekonomskom forumu“ koji se svake godine krajem siječnja održava u švicarskom gradiću Davosu bila jedna od glavnih tema. Očekivano, jer klimatske promjene i očuvanje oceana su i u prošloj godini dominirali kao gorući globalni problemi. Indijski premijer je klimatske promjene nazvao najvećom prijetnjom civilizaciji, a potkrijepio je to podacima iz izvješća UN-a o globalnim rizicima u 2018. godini koje je pokazalo da su ekološki problemi najveći rizici s kojima se suočava svijet. Što je još gore, oni već sada utječu na naše zdravlje i prosperitet. Među najvećim ekološkim izazovima s kojima se susrećemo su ekstremni vremenski događaji i temperature, ubrzavani gubitak bioraznolikosti, onečišćenje zraka, tla i vode, te teško ublažavanje klimatskih promjena. S tim povezana je I moguća kriza vode i prisilne migracije stanovništva iz pogođenih područja bilo sušom, poplavama ili drugim prirodnim katastrofama.
Do danas, svijet se oslanjao na oceane koji ublažavaju klimatske promjene. Oni apsorbiraju oko 90 posto viška topline koju proizvede čovjek i oko 30 posto emisije CO2. No, oceani su i sami pod velikom prijetnjom, natrpani plastikom, gube bioraznolikost, izlov ribe je prekomjeran, a prijeti im globalno zatopljenje. Već dulje vrijeme vodi se akcija za spas oceana, a sada je i UN pokrenuo i novo globalno partnerstvo stručnjaka i financijera za spašavanje života u oceanu. U Davosu je većina lidera govorila o potrebi konkretnih akcija, a neki su već rekli što smjeraju napraviti. Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je da će Francuska zatvoriti sve elektrane na ugljen do 2021. godine pa otišao i korak dalje nazivajući klimatske aktivnosti jednim od pet stupova buduće reforme francuskog gospodarstva.
Zanimljivo je da su osiguravajuće kuće bile vrlo aktivne na Forumu. Šef globalnog osiguravajućeg diva AXA rekao je sudionicima da su klimatske promjene postale stvarnost za osiguranja. Čulo se tako da u scenariju globalnog zagrijavanja koje bi se popelo na 3-4 ° C osiguravatelji ne bi imali rješenje, niti bi mogli bilo što osiguravati. Pomalo katastrofično zvuči, ali nadajmo se da do toga neće doći. Čelnici AXA odlučili su da već sada više neće osiguravati projekte na ugljen i tvrtke koje se na bilo koji način bave ugljenom.

Iako su SAD službeno izašle iz Pariškog sporazuma o klimi, ključnog globalnog sporazuma o klimi, to nije ni malo otupilo američku aktivnost na tom planu u Davosu. Guverner Washingtona je rekao da je 15 američkih država ušlo u savez koji nastavlja rad u skladu s Pariškim sporazumom, a to predstavlja oko 40 posto američkog gospodarstva. Osim toga, mnogi američki poduzetnici, gradovi i države obećali su pomoći u postizanju klimatskih ciljeva. Iako su mnogi sumnjičavi, takva nadnacionalna suradnja i prvorazredni tretman ekoloških problema u Davosu, znak je da svijet ipak kreće u aktivnosti kojima će pokušati zadržati temperaturu Zemlje na razini 1,5 ° C , najviše do 2 ° C većoj od predindustrijskog razdoblja.